Що робити при ДТП

Від влучення в дорожньо-транспортну пригоду не застраховано ніхто. Причиною неприємної ситуації може стати погана погода, вибоїста дорога та людська неуважність. Тому потрібно ретельно підготуватися та знати, що робити при ДТП.

Що робити при аварії на дорозі

Поняття ДТП передбачає, що пригода сталася за участю транспортного засобу під час руху. Статистика підраховує кількість подій в Україні щодня і цифри сягають сотень випадків на добу. Обставини можуть бути різноманітними, а знання Правил дорожнього руху не гарантує безпеки. Категорії подій класифікуються на:

  • Зіткнення двох або більше транспортних засобів
  • Перекидання внаслідок удару або наїзду на перешкоду
  • Наїзд на припаркований транспорт
  • Удар об дорожні елементи, інші конструкції та дерева 
  • Наїзд на пішохода, велосипедиста чи на тварину
  • Випадання пасажирів із салону 
  • Інші ситуації

Чіткий план дій при ДТП прописано у правил дорожнього руху України. Однак зіткнення змушує забути геть інструкції, і причетні до ситуації в розгубленості проводять не одну годину на місці подій. Щоб уникнути такого, насамперед слід взяти себе в руки і перестати панікувати, а перейти до раціональних дій. Твереза ​​та обдумана оцінка неприємної ситуації допоможе знайти вихід із неї.

Оформлення події

Коли зіткнення вже сталося та розвіявся дим, необхідно оцінити ступінь ушкодження всіх людей, яких опинилися в епіцентрі подій. Якщо аварія спричинила ризик загоряння або вибуху, то слід негайно убезпечити себе та інших учасників дорожнього руху, а також викликати «Швидку допомогу». В іншому порядку дій у разі ДТП що робити стверджує:

  • Зупинити авто, заглушити двигун і зберегти всі сліди
  • Увімкнути аварійку, позначити місце знаками аварійної зупинки (світловідбивні трикутники)
  • Викликати поліцію за номером «102» і до приїзду патрульних нічого не чіпати та не переміщати

Категорично не можна тікати з місця події – це явне визнання власної провини, навіть якщо все сталося навпаки, і ви виявились постраждалою стороною. Важливо пам'ятати, що слід робити у разі ДТП насамперед. Оскільки дорожньо-транспортна пригода згідно із законодавством є злочином, то за її вчинення передбачено покарання в адміністративному чи кримінальному кодексі. Хто це буде – визначить лише суд, тому при оформленні ситуації поліцейськими слід поводитися нейтрально, не звинувачувати інших і не покладати на себе відповідальність. Тому що у зіткненні двох автомобілів винною може бути і третя особа.

Під час роботи поліцейських не варто нікуди йти – після оформлення вони зобов'язані дати на підпис протокол, вручити акт про фіксацію ушкоджень та довідку про дорожньо-транспортну пригоду. Ці папери стануть у нагоді.

Спірні моменти при ДТП що робити

Очевидні ексцеси, коли чітко видно хто правий, а хто винен в аварії трапляються не часто. Зазвичай, кожна сторона має свою думку і прагне довести свою непричетність. Є кілька настанов, що робити при ДТП потерпілому:

  • Уважно стежте за другим водієм, щоб він не втік або не посадив за кермо іншу особу
  • Знайдіть свідків, а ще краще відеокамери фіксації на магазинах, на відеореєстраторах і так далі
  • Не давайте другій стороні впливати на очевидців
  • Зберігайте або зафіксуйте розташування всіх доказів аварії та не дайте зіпсувати докази 

Це універсальні процедури, які визначають, що робити при ДТП, якщо ти не винен в Україні. Навіть інспектор-поліцейський, який фіксує подію в протоколі, повинен виявляти неупередженість, а просто записати пояснення водіїв та свідчення очевидців. Винна особа на цьому етапі визначається лише на підставі припущень. Загалом максимально прискорити процес. Це потрібно, щоб звільнити проїжджу частину. Корисним кроком, що робити при аварії автомобіля, буде швидка дача показань свідків. 

Тому в цьому питанні потрібно виявити тактовність та надати слово спостерігачам. Інформація від свідків послужить основою в судовому розгляді, адже учасники – ndash; це зацікавлені особи.

У разі ДТП що робити потім

Після того, як співробітник правоохоронних органів зафіксував подію в протоколі, опитав усі сторони, а пошкоджені автомобілі прибрані з проїжджої частини можна переходити до наступного етапу. Це дії після ДТП із страховкою. Кожен автовласник має застрахувати транспортний засіб, інакше він не має права виїжджати на ньому з гаража. Страховий поліс ОСАЦВ покликаний компенсувати витрати на ремонт авто та,при необхідності лікування постраждалих у лікарні. 

Порядок виплат визначає кожна страхова компанія окремо. Щоб домогтися компенсації відразу після аварії (зазвичай це три дні) краще відправитися до офісу фірми з такими паперами в оригінальному варіанті:

  • Самий страховий поліс
  • Довідки від поліції про те, що сталося
  • Техпаспорт на пошкоджене авто
  • Посвідчення водія

Часто представника страховика необхідно буде викликати на місце подій. Зі дзвінком у компанію краще не тягнути. Це основні правила, що регулюють, що робити під час аварії на дорозі, щоб отримати виплати.

Наявність страховки дозволяє не викликати поліцію. Тут дії потерпілого після ДТП та другої сторони мають бути узгоджені. Якщо подія не спричинила суттєвої шкоди транспорту, учасників не більше двох і вони без ознак сп'яніння, а здоров'ю водіїв та пасажирів нічого не загрожує, то можна скласти європротокол, обміняться даними страховиків та роз'їхатися мирно. 

Що робити при ДТП, якщо немає страховки

З різних причин у другої сторони події може бути відсутній страховий поліс. Якщо такий водій виявився винним в аварії, слід проявити максимум концентрації і наполегливості. Потрібно доводити співробітникам поліції свою правоту та надавати докази своїх слів. Якщо друга сторона буде записана у протоколі як винного, то з високою ймовірністю з цим погодиться суд. Тож не відступайте від своєї позиції. Це важливі кроки, що робити при ДТП, якщо у винуватця немає страховки.

Єдиний спосіб компенсувати витрати – це стягнення із порушника конкретної суми через суд. Точну суму визначить МТСБУ (Моторне (транспортне) страхове бюро України), тому не полінуйтеся знайти контакти та надіслати їм матеріали справи. Є сумнівні моменти, які можна викликати для допомоги юриста. Такі дії потерпілого після ДТП будуть гарантією отримання справедливого рішення суду.

Але може статися, що причиною зіткнення стала ваша неуважність. У такому разі насамперед викличте адвоката. Він хоч і не виправить становище, але може відчутно пом'якшити покарання.

Санкції

Державні правила дорожнього руху регламентують усі процеси на дорозі та з боків. Беззаперечне дотримання цих нормативів в ідеалі гарантує безпеку та відсутність дорожньо-транспортних пригод. У 99 випадках зі 100 правил дорожнього руху було порушено одним із учасників. А за порушення передбачено покарання у вигляді:

  • Штрафу
  • Виправних робіт
  • Обмеження свободи
  • Позбавлення волі

Сторони конфлікту визначаються виключно у судовому порядку. Тому є рекомендації, що робити за ДТП категорично не можна:

  • Залишати місце пригоди пішки або на авто
  • Псувати докази 
  • Давити на свідків та інших учасників
  • Опиратися полісменам
  • Пропонувати правоохоронним органам хабарі

Пам'ятайте, що в аварійній ситуації може опинитися кожен. Ожеледиця, туман, раптові перешкоди, поломка автомобіля в дорозі та інші фактори можуть стати причиною невдалого маневру водія. Завжди потрібно залишатися людиною і дотримуватися правил честі та морального кодексу. Перше, що робити при аварії автомобіля – зберігати спокійний розум та нейтральну позицію. Все-таки водії – це дружня спільнота.

Менеджер Андрей
Автор статті
Андрей
Instagram Facebook