Як правильно зберігати шини


У наших кліматичних умовах експлуатація будь-якого автомобіля потребує два комплекти шин – літні та зимові. Отже, доки використовується один варіант гуми, другий необхідно якось зберігати. І робити це потрібно правильно, щоб виріб прослужив довше, а їзда була безпечнішою. Цей блог відповість на всі питання про зберігання покришок взимку та влітку.

Які умови зберігання?

Здавалося б, колеса з усіх частин автомобіля піддаються екстремальним навантаженням – механічним, температурним, хімічним. Значить, правильне зберігання шин не повинно бути складним і обтяжуючим. І залишити гуму на вулиці, під впливом сонця, дощу, снігу, вітру не помилково. Але суть у тому, що під час поїздок навантаження на шини регулярно змінюється. А коли вироби зберігаються у статичному положенні, то на них впливають постійні негативні фактори.


Питання як правильно зберігати шини у 2021 році настільки важливе, що регулюється державними стандартами. Вони прописані такі параметри:

  • Температура навколишнього середовища від -30 до +35 градусів.
  • Вологість повітря до 50%
  • Постійне провітрювання
  • Мінімальна відстань до джерел тепла – від 1 метра
  • Відсутність поблизу агресивних хімічних речовин, таких як кислотні акумулятори, миючі засоби, набори розчинників тощо.

Отже, в домашніх умовах шини годиться розмістити в гаражі, на балконі, в господарській споруді та інших приміщеннях, де немає вологи.

Підготовка шин перед зберіганням

Незалежно від того, зберігатиметься гума на дисках чи ні, є низка процедур перед тим, як залишити комплект на збереження:

  1. Видаліть із протектора дрібні камінці, бруд, інші непотрібні предмети
  2. Помийте та висушіть колеса, промаркуйте їх
  3. Змастіть вироби консервуючим мастилом
  4. Якщо в планах зберігати шини на дисках, то переконайтеся, що тиск у них знижений вдвічі

Жоден із пунктів пропускати не слід, інакше наслідки можуть бути від неприємних (зіпсовані шини та ремонт) до катастрофічних (аварія в дорозі).

Як зберігати гуму без дисків

Більшість автовласників має лише один комплект дисків, тому сезонні шини періодично лежать до свого сезону. Це не критично і не є порушенням технічних норм. Особливістю такого способу зберігання – відсутність жорсткості, яка присутня в зібраному колесі. Головне уникнути надлишкового тиску на профіль і саму форму гумового кола. Це означає, що ставити шини в тісні отвори, підвішувати їх складувати горизонтально категорично не можна. Так вироби піддаються деформації. Знову ж таки, за державними стандартами допускається складування одна на одну при ширині протектора до 200 мм.

Як вибрати місце для утримання гуми без дисків?

Ідеальні умови реально знайти лише на спеціалізованих складах, тоді як автомобілісти найчастіше стиснуті площах. І зимовий, і літній комплект шин потрібно зберігати у локаціях із такими параметрами:

  1. Стабільною температурою, бажано вище 0
  2. Низька вологість
  3. Гарною вентиляцією
  4. Вдалині від прямих сонячних променів та атмосферних опадів

Під ці критерії потрапляють з натяжкою балкон, гараж, сарай, гарний підвал, горище, комора. Для надійності краще не залишати без нагляду гуму, а кілька разів на день провітрювати приміщення. Місця, де зберігати зимову гуму, а де літню можуть бути різними. Наприклад, комплект для теплих місяців допустимо скласти на горищі, де тепло та сухо. А покришки для холодної доби – у цокольному приміщенні.

Особливості зберігання комплектів гуми

Мало того, що зимові та літні шини відрізняються між собою складом матеріалів та конструкцією, так ще й умови зберігання у них різні. Для зимової гуми важливо уникати перегріву та попадання прямого сонця влітку, тоді як літній варіант потрібно надійно оберігати від морозів та води.
Якщо зимовий комплект зберігається лежачи штабелями, доведеться постійно змінювати положення і перевертати на зворотний бік. Гуму для літа бажано зберігати вертикально стоячи. Не більше місяця можна залишати вироби в штабелі.
Щодо зберігання, то обмежень немає – підійде підлога, стіл, стелаж, піддон і просто стара ковдра.

Як зберігати гуму на дисках

Колесо в зборі зручніше при заміні порі року - немає необхідності їхати на шиномонтаж і витрачати зайві гроші. Щоправда, покришка на диску важить більше. Перед тим, як зберігати колеса на дисках, їх необхідно вимити і висушити. Розташовувати їх можна на боці або у підвішеному стані. Забороняється ставити покришки вертикально.
Переваги такого підходу:

  • Немає потреби в перебортуванні
  • На внутрішній стороні гуми не збирається пил
  • З'являються опції в розміщенні – те саме підвішування, що може заощадити простір у гаражі

Тривале зберігання зимової гуми на дисках пройде без необхідності у перекладанні виробів, щоб уникнути залежування та деформації.

Чи варто залишати гуму у пакетах?

Відповідь це питання однозначний – так. Але за умови підтримки стабільної температури та вологості повітря у приміщенні. Інакше пакети «запітніватимуть», зайва волога збиратиметься на гумі, ніж викликати прискорене псування. Якщо ж пакетів немає, то як альтернатива не забороняється придбати спеціальні непрозорі чохли, що допомагають запобігти передчасному старінню виробів. Це допоможе вберегти шину від пилу та впливу сонячної радіації. Але якщо немає ризику підтоплень.

Наслідки при неправильному зберіганні шин

Якщо власником не практикується правильне зберігання коліс, то, швидше за все, він витрачає багато грошей на ремонти та комплектуючі. Наслідки недбалості щодо способу зберігання гуми можуть бути лише негативні. І найпоширеніший із них – різний ступінь зносу елементів шини.
Наприклад, вішаючи гуму без дисків на мотузках, є висока можливість отримати порушення геометрії, по-перше. По-друге, внутрішній край, що примикає до диска, буде деформований. Як результат – купівля нової шини. Якщо не перекладати гуму при штабельному зберіганні, то є ризик отримати пошкодження профілю. Залишили камінчики в протекторі – зміниться малюнок та якість зчеплення з дорогою. Катастрофою може обернутися наявність обігрівача поблизу гумових деталей. Потрапляння бензину, гасу, олії та інших хімікатів на покришку спричинить низку непоправних пошкоджень.


Наслідки неправильного зберігання видно на кожній трасі у вигляді уривків гуми з кордом. Спочатку з'являється шишка, далі вона росте і лопається при навантаженні. Це провокує аварії, часто з летальним кінцем. Тому не лінуйтеся навчитися як правильно зберігати шини в різні пори року.

Зберігання шин влітку

Очевидно, що влітку на заощадження лягають зимові комплекти. Їх насамперед уберігають від перегріву. Та й інших чинників як нейтральних і активних рідин, деформацій і залеживания. У жодному разі не можна надовго залишати покришки на свіжому повітрі. Кращими для зберігання зимової гуми є сухі і прохолодні приміщення. Про способи розміщення написано вище.

Зберігання гуми взимку

Літні покришки зі зниженням температури дубіють і можуть втратити свої властивості. Перед початком холодів краще подбати про виділення квадратного метра площі сухого та не надто холодного простору. При необхідності покришки не зайве накрити матеріалом, що дихає. Це допоможе запобігти надмірному накопиченню пилу.

Висновок

Правильне зберігання коліс має стати нормою для власників і простих автомобілів та люксових моделей. Як мінімум, це допоможе заощадити гроші, максимум – убереже від ДТП. Обов'язково перед закладанням гуми до наступного сезону огляньте поверхні щодо пошкоджень. Дотримуйтесь чистоти виробів і правильного розташування. Якщо є сумніви, залиште це заняття професіоналам – вже з'явилися компанії, які займаються відповідальним зберіганням шин.
https://www.youtube.com/watch?v=TftRkbErXNE